Polsko-Niemieckie Forum Przedsiębiorców "Odkrywanie potencjału konopi w łańcuchu wartości" – podsumowanie

30 września, 2024

Konopie dla zrównoważonej przyszłości: polsko-niemiecka synergia w Euroregionie Pomerania!

W dniu 26 września 2024 r. Polsko-Niemieckie Forum Biznesu w Centrum Biogospodarki w Anklam skupiło się na „Potencjale rośliny konopi w całym łańcuchu wartości„. Konferencja stanowiła tętniącą życiem platformę dla przedsiębiorców, rolników, inwestorów, badaczy i innych zainteresowanych stron. Liczne prezentacje podkreślały naukowe i ekonomiczne możliwości wykorzystania konopi z różnych perspektyw. 

Konopie zyskują popularność jako zrównoważony surowiec ze względu na swoje wszechstronne zastosowania. Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze „Odkrywanie potencjału konopi w łańcuchu wartości” w imponujący sposób zaprezentowało możliwości i potencjał konopi przemysłowych w polsko-niemieckim obszarze gospodarczym.

Prof. dr Beatrice Großjohann, Dyrektor Zarządzająca FPS Anklam GmbH, otworzyła forum krótkim powitaniem i wprowadzeniem. Po niej, Pan Ralf Svoboda, Dyrektor ds. Promocji Technologii w Ministerstwie Gospodarki, Infrastruktury, Turystyki i Pracy Meklemburgii-Pomorza Przedniego, przedstawił ekscytujące spostrzeżenia na temat przyszłych perspektyw i możliwości wsparcia dla rozwoju konopi przemysłowych w regionie. 

Dr Olaf Strauß z Uniwersytetu w Neubrandenburgu zabrał słuchaczy w podróż w czasie, przedstawiając fascynujący rys historyczny roli konopi na Pomorzu. Dr Hans-Jörg Gusovius z Instytutu Inżynierii Rolniczej i Biogospodarki im. Leibniza (ATB) w swoim przemówieniu inauguracyjnym naświetlił imponujące zalety ekologiczne i wszechstronne zastosowania rośliny konopi. 🌱 

Następnie Pan Michael Bieder z firmy Fibamax Sp. z o.o. omówił aktualną uprawę konopi w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, a następnie Pan Witold Czeszak z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Leczniczych – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu rzucił światło na temat z polskiej perspektywy. 🌿 

Szczególnie ożywiona dyskusja wywiązała się wokół roli konopi w terapii 💊💉 bólu, gdzie dr Martin Reinhold z Helios Hanseklinikum Stralsund podkreślił ogromne znaczenie konopi leczniczych.

Warsztaty konopne: gdzie materiał budowlany spotyka się z chlebem

Po południu odbyły się praktyczne warsztaty z całego łańcucha wartości, prowadzone przez doświadczonych ekspertów z branży. 

Pan Dirk Niehaus z Bauraum MV e. V. w Gingst moderował dyskusję na temat wykorzystania konopi jako materiału budowlanego 🏗️, podkreślając innowacyjne podejścia do wykorzystania konopi w budownictwie. Peter Breuer z firmy doradztwa technicznego Breuer w Greifswaldzie zaprezentował, w jaki sposób konopie mogą być wykorzystywane w budowie łodzi – ekscytująca perspektywa dla wszystkich entuzjastów sportów wodnych! Henrik Pauly, inżynier konopi i wykładowca na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Stuttgarcie, zabrał publiczność w świat zrównoważonego budownictwa swoją prezentacją pt. „Pierwszy dom konopny na Rugii: jak budować ekologicznie i zdrowo z bloków konopnych i wapna konopnego”. Cykl zakończył Mikołaj Wojciechowski z firmy Hempsystem w Radowie Małym, który przybliżył wszechstronne zastosowania konopi w branży budowlanej. Prezentacje te dostarczyły nie tylko cennych spostrzeżeń, ale także świeżych pomysłów na zrównoważoną przyszłość w budownictwie. Po raz kolejny konopie okazały się uniwersalnym i ekologicznym surowcem!

Pani Birgit Pscheidl z Recoga Bios UG w Greifswaldzie zwróciła uwagę na konopie jako źródło pożywienia i paszy, wspierane przez prof. dr Luzię Valentini z Uniwersytetu w Neubrandenburgu oraz Pana Krystiana Ambroziaka z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Uniwersytetu w Bydgoszczy, pokazując wszechstronność tej rośliny. Ta ekscytująca dyskusja pokazała, jak konopie, ze swoim ujemnym bilansem CO2, mogą odgrywać ważną rolę nie tylko w żywieniu, ale także w hodowli zwierząt. 

Na trzecim, angażującym warsztacie, badano wszechstronność konopi jako rośliny włóknistej. Torsten Brückner z Sachsen-Leinen e. V. w Markkleeberg zaprezentował imponujące właściwości włókien konopnych, podczas gdy Erik Jung z Fraunhofer IZM zaprezentował innowacyjne podejścia do wykorzystania włókien konopnych w inteligentnych tekstyliach. Pan Witold Czeszak z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich wraz z Szymonem Burkiem z Polishhemp, również podzielili się ekscytującymi spostrzeżeniami na temat najnowszych osiągnięć. Centralnym punktem dyskusji była wytrzymałość konopi przemysłowych. Roślina wykazuje się odpornością na różne zjawiska pogodowe, opierając się wahaniom spowodowanym zmianami klimatycznymi. Te właściwości sprawiają, że konopie są cennym surowcem na przyszłość! 

Konopie jako roślina włóknista – tutaj stało się jasne, że zrównoważony rozwój i innowacyjność idą w parze!

Networking i przyjemność: degustacja konopi!

Podczas przerw uczestnicy forum konopnego mieli doskonałą okazję do zaangażowania się w konstruktywną wymianę zdań przy przekąskach i nawiązania kontaktów. Niektórzy uczestnicy przywieźli ze sobą produkty do degustacji i demonstracji. Ta interaktywna atmosfera nie tylko sprzyjała wymianie pomysłów, ale także wyraźnie pokazała, że konopie przemysłowe to nie tylko surowiec, ale tętniąca życiem społeczność gotowa do dzielenia się i doświadczania innowacyjnych podejść!

Wydarzenie zakończyło się dyskusją panelową podsumowującą kluczowe spostrzeżenia i omawiającą niezbędne kroki w celu dalszego promowania wykorzystania konopi przemysłowych jako zrównoważonego zasobu w regionie 🌿. 

Organizatorzy, FPS Anklam GmbH, BioCon Valley® GmbH, Izba Przemysłowo-Handlowa Neubrandenburg dla wschodniej Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz Sieć Informacyjno-Doradcza IBN Wspólnoty Miejskiej Euroregion Pomerania e.V., byli zachwyceni dużym zainteresowaniem tematem i są dumni z tego, że byli gospodarzami tego w pełni zarezerwowanego wydarzenia. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich cenny wkład w temat „Odkrywanie potencjału konopi w całym łańcuchu wartości”.