SPRAWOZDANIE Z 1. POLSKO-NIEMIECKIEJ KONFERENCJI INFRASTRUKTURALNEJ

15. kwietnia 2025

W dniu 2 kwietnia 2025 r. w Schwedt nad Odrą odbyła się – przy współpracy z miastem Schwedt nad Odrą oraz Izbą Przemysłowo-Handlową Wschodniej Brandenburgii – pierwsza polsko-niemiecka konferencja infrastrukturalna. Wydarzenie poświęcone było wymianie informacji i pomysłów na temat przyszłego rozwoju infrastruktury na osi Berlin – Szczecin oraz w euroregionie Pomerania. Około 160 uczestników z obu krajów przybyło do teatru Uckermärkische Bühnen, gdzie obdyła się ta konferencja. Celem organizatorów było, aby polscy i niemieccy interesariusze ze świata polityki, administracji i biznesu przeanalizowali wspólnie możliwości współpracy, potencjały i bariery dla projektów infrastrukturalnych w polsko-niemieckim obszarze powiązań, który obejmuje północno-wschodnią Brandenburgię, Pomorze Zachodnie i Województwo Zachodniopomorskie,

Zgodnie z tym założeniem konferencja koncentrowała się na następujących projektach infrastrukturalnych:

1. projekty infrastrukturalne Szczecińskiego Regionu Metropolitalnego,

2. zachodnia obwodnica Szczecina,

3. drugi tor przemysłowy i port w Schwedt oraz

4. rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu.

Po prezentacjach dotyczących ww. projektów, uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w moderowanych dyskusjach przy czterech stołach tematycznych.

Stół tematyczny 1: Infrastruktura portowa i wodna

Połączenie wodne między Berlinem a Szczecinem nie stwarza problemów technicznych; wysokość mostów i głębokość wody umożliwiają regularny transport drobnicowy i kontenerowy. Obszary przyszłościowe to transport kontenerowy; połączenie transportu kolejowego i wodnego; wykorzystanie konternerowców w różnych portach wzdłuż drogi wodnej Odra-Hawela. W odróżnieniu do portów morskich (takich jak Rostock, Szczecin i Świnoujście oraz Gdańsk), porty śródlądowe oferują więcej możliwości współpracy. Zaleca się koordynację działań pomiędzy zarządami dróg wodnych po stronie niemieckiej i polskiej oraz portami i operatorami portowymi w celu uzgodnienia zadań i możliwości współpracy.

Stół tematyczny 2: Transport drogowy

Szczegółowo przedstawiono projekty budowy dróg po stronie polskiej, w tym terminy, budżety, ochronę środowiska i przetargi. W szczególności przedstawiono plany realizacji zachodniej obwodnicy Szczecina. Omówiono również połączenie ze Schwedt do polskiej drogi ekspresowej S3. Dyskutowano także na temat dodatkowego przejścia granicznego (Schwedt Północ).   

Stół tematyczny 3: Kolej

Przy stole tematycznym „Kolej” omówiono następujące kwestie:

– most Karnin i rozbudowa Magistrali Pomorza Przedniego, 

– możliwe nowe transgraniczne połączenie kolejowe (Schwedt Północ),

– rozbudowa infrastruktury kolejowej w aglomeracji szczecińskiej (kolej metropolitalna),

– rozbudowa linii Angermünde – Szczecin,

– poprawa częstotliwości połączeń na linii Schwedt – Angermünde,

– planowany drugi tor kolei przemysłowej w Schwedt,

– trudności w transporcie towarowym związane z siecią, eksploatacją i opłatami.

Stół tematyczny 4: Potencjał wzdłuż osi Berlin – Szczecin

Dyskutowano na temat współpracy pomiędzy uczelniami, polsko-niemieckiego obszaru innowacji, cyfryzacji i rozwoju terenów przemysłowych i inwestycyjnych. Aby polsko-niemiecki obszar powiązań wzdłuż osi Berlin-Szczecin nabrał kształtu, pomysły muszą być rozwijane wspólnie, a kompetencje ustalane między zainteresowanymi stronami w układzie transgranicznym.

Euroregion Pomerania włączy się aktywnie w ten proces.